bahçe

 

İlkbaharın ortasına geldik. Yağmurlar, soğuklar halen devam ediyor. Daha fazla vakit kaybetmeyin, bahçenizin size ihtiyacı var. Halen dikkat etmemiz gereken bir dönemdeyiz çünkü kış soğuklarının ne zaman biteceği belli olmaz. Önem verilmesi gereken nokta, bitkilerin çok erkenden dikilmemesi veya budanmaması olmadır. Mevsim ilerledikçe dikilen bitkiler, daha önce dikilen bitkilerden daha çabuk büyüyecektir.

Bu dönemde yapabilecekleriniz;

  • Sebze Bahçeniz için; uygun olan yerlere gübre ekleyin, soğanlı bitkiler dikin. Mesela soğan, patates… Hava nemli ve ılımanken lahana ve karnıbahar dikebilirsiniz. Hatta çilek dikebilirsiniz.
  • Çiçek bahçenizle de ilgilenmeyi unutmayın. Tarhlara gübre ekleyin, glayöl soğanlı bitkiler ekleyin. Begonia ve gloksinya yumruları dikebilirsiniz. Çimenleri biçmeye başlayın. Yeni bir çimenlik alan istiyorsanız, tohum ekmek için en uygun zamandayız.  Tek yıllık bitkiler dikerek bahçenizi daha da güzelleştirebilirsiniz.
  • Sera ve kapalı balkonunuzda ise saksı bitkiler dikmeye başlayabilirsiniz. Bitkilerde asalak veya hastalıkların olup olmadığını kontrol edin. Sıcaklar yükseldikçe hem hastalıklar asalaklar fazlalaşacaktır.

Bu dönem için en uygun bitkiler;

Bergenia (otsu ve herdaim yeşil), camellia (çalı), Chionodoxa (soğan), Crocus (soğan), Erantis hyemalis (soğan), Eranthis hyemalis (soğan), Garrya elliptica (çalı), Helleborus (soğan), Hyacinthus (Soğan), Iris reticulate (soğan), Magnolia stelleta (çalı), Mahonia (çalı), Magnolia x souglangiana (ağaç), Muscari armeniacum (soğan), Primulax polyantha (otsu), Prunus cerasifera (ağaç), Tulipa kaufmaniana (soğan), Amelanchier (çalı), Cytisus türlei (çalı),Dicentra (otsu), Doronicum (otsu), Helleborus orientalis (otsu),  Forsthia (çalı),  Hycinthus (soğan), Mahonia türleri (çalı), Muscari armeniacum (soğan), Narcissus (soğan), Primula x polyantha (otsu), Prunus “ Kwanzan” (ağaç), Pılsatilla vulgaris (kaya bitkisi),  Rhododendron türleri (çalı), Ribes sanguineum (çalı), Saxifraga türleri (kaya bitkisi), Tulipa türleri (soğan)

…ve birkaç tüyo;

  • Toprağın sıcaklığı havanın sıcaklığı kadar önemlidir. Çünkü bazı tohumlar toprak sıcaklığı 7 C’nin aldındaysa tohumlar kök salmazlar.
  • Bu dönemde bir çok çalıdan yetiştirmek için çelik alabilirsiniz.
  • Yetişme mevsimi boyunca bazı bitkiler belirli gübrelerden besin alma ihtiyacı duyabilir. Lahana, taze yapraklarının büyüyebilmesi için azotlu gübreye ihtiyaç duyar.

 

Bahçenize sevginizi ve ilginizi verdiğinizde, size fazlasıyla karşılığını vereceğini unutmayın…

Atdm Tasarım | Peyzaj

[fb_count]
About the Author —  atdmtasarim
There are no comments yet, add one below.

Leave a Comment